5 המנות הטבעוניות המנצחות של 2018!

אני לא מאמינה שעברה יותר משנה מאז שפתחתי את הבלוג! נהניתי מאוד לבחור את המנות המנצחות של שנה שעברה והשנה הזו היתה מהנה לא פחות, אם כי יותר מאתגרת. הפעם אני ממש שברתי את הראש עד שבחרתי. מצד אחד היה מבחר גדול של מנות מוצלחות (סיבה טובה) ומצד שני חלק מהמנות לא היו מדוייקות לי עד הסוף, בגלל כל מיני דברים קטנים (סיבה פחות טובה). שיניתי את דעתי איזה מיליון פעם, טעמתי עוד ועוד מנות שלא הייתי בטוחה לגביהן ואפילו לא הספקתי לטעום הכל. השפע הטבעוני הוא עצום ואיתו עלו גם הסטנדרטים 🙂
אז אלו הכללים על פיהם בחרתי את המנות לשנת 2018:
1. רק מנות שנמכרו לראשונה בשנת 2018
2. רק מנות שהעיפו אותי לשמים כבר בביסים הראשונים
3. רק מנות שאני רוצה לאכול שוב (ושוב ושוב ושוב)
4. בלי קינוחים ובלי שתיה

לא יצא לי לבדוק את כל המנות מבחינת עקביות, לא היה לי מספיק זמן, כסף וקיבות בשביל זה. עם זאת, מנות טובות שיצא לי לטעום יותר מפעם אחת וגיליתי שהן לא עקביות ברמה שלהן, לא נכנסו לרשימה.
בסוף כל תיאור של מנה תמצאו קישור לעמוד הפייסבוק של העסק. וגם, בגלל שהשנה היה לי קשה כל כך לבחור, בסוף רשימת 5 המנות המנצחות תחכה לכם רשימת מנות שכמעט נכנסו לחמישייה.
3 מתוך המנות הנבחרות של שנה שעברה כבר לא קיימות היום, אני מאחלת לנו שהמנות שבחרתי השנה יישארו לנצח (כלומר לכו לאכול אותן ומהר). תהנו!

קציצות באשכרה טבעונית
איזה קציצות אתם שואלים את עצמיכם? הרי יש שם יותר מסוג אחד. ובכן, הלכתי לטעום את כל סוגי הקציצות שלהם במחשבה שלאחר מכן אני אבחר את הקציצות המנצחות. הזמנתי מנות טעימה של שלושה סוגי קציצות – מיטבולס, חריימה וקציצות עדשים. התוצאה… הן כולן מעולות!! לא טעימות, לא ליד, לא כמעט, אלא מושלמות! ואל תתנו לשם "קציצות עדשים" לבלבל אתכם, אין להן טעם של עדשים, לדעתי הן צריכות להקרא קציצות קבב. שלושת סוגי הקציצות מגיעות עם רוטב עשיר (החריימה פיקנטי) ומאוד מזכירות את הגרסה הלא טבעונית שלהן. אז ההמלצה שלי לפעם הראשונה היא בעצם לבחור את מה שהכי אהבתם לפני הטבעונות, או לקחת ארוחת טעימות, ותמיד אפשר כמובן לחזור שוב ולטעום משהו אחר. התמונה שבחרתי לשים לכם פה היא של מנת קציצות המיטבולס על פירה שורשים (יש תוספות שונות לבחירה).
מאחורי המנות הנפלאות של המקום עומדים שני מוכשרים – השף נריה (לשעבר משק ברזילי) ורותי הבעלים. הסגנון של המקום הוא מסעדת פועלים ביתית, כאשר ישנן מנות קבועות בתפריט וישנה מנה משתנה בכל יום. כרגע הימים ושעות הפתיחה הם יחסית מצומצמים, בהתאם לביקוש ולכוח העבודה. שעות הצהריים שם הן הכי עמוסות, אז קחו בחשבון.
לפרטים נוספים הכנסו לעמוד הפייסבוק:
אשכרה טבעונית, ירמיהו 17 ת"א.

פיצה טבעונית בפיצהאלה
לא קרה לי הרבה מאז שהפכתי טבעונית שאכלתי פיצה וחשבתי לי ש-וואו.
הגזרה האיטלקית הטבעונית בארץ ואולי בטבעונות בכלל, לא זכתה לדעתי להגיע לאותה הרמה שהגיעו מאכלים אחרים שמחקים מזונות מהחי. יש הרבה מאוד המבורגרים מעולים, הרבה גבינות למריחה וגבינות קשות מצויינות, אבל לא פגשתי הרבה פיצות טובות, לא פגשתי הרבה גבינות "מוצרלה" טובות, כאלו שבאמת סיפקו לי את הקרייבינג המוכר. אז אני לא יכולה להגיד שהגבינה שנמצאת על הפיצה של פיצהאלה זהה למוצרלה לא טבעונית, בטח לא במרקם. אני גם לא יכולה להגיד שאין בכלל פיצות טבעוניות טובות, כי כולנו יודעים שיש. עם זאת, אני לא זוכרת את עצמי נהנית ככה מחוויית פיצה טבעונית כמו שנהניתי בפיצהאלה. על הגבינה אחראית "עדיקא" המוכשרת, אבל צריך לקחת בחשבון שמדובר בחוויה כוללת של בצק, רוטב ותוספות. בפיצהאלה באמת מצאתי את הכל. מדובר בעסק משפחתי עם דרישות למוצרי גלם באיכות גבוהה ומחירים לא זולים.
הגבינה של עדיקא מבוססת על קשיו וניתן להשיג אותה במקומות שונים, גם לקניה הביתה.
לפרטים נוספים על פיצהאלה:
פיצהאלה, דיזנגוף 334 ת"א.
לפרטים נוספים על עדיקא כנסו לעמוד הפייסבוק עדיקא – אוכלים טבעוני או הצטרפו לקבוצה הגבינשיו של עדיקא – מתכונים והשראה.

לאבנה בסולטנה
יצא לכם לטעום את הלאבנה של סולטנה? אני לא רק שיצא לי לטעום אותה, אלא שמאז שטעמתי אותה אני חולמת עליה בלילות! והחלומות שלי נראים ככה בערך: אני מגיעה לסולטנה ואין תור. עד פה חלק ראשון.
חלק שני בחלום: בתפריט כתוב "ארוחת לאבנה". אני מזמינה במהירות ומגישים לי עוד יותר במהירות (מגישים לי לשולחן, אני לא צריכה לקום מהכיסא) צלחת גדולה של לאבנה חלומית, במרכז ערמה גדולה של העגבניות המרוסקות שלהם וקצת חריף, בצד פיתה שלמה חמימה ופלאפית (לא מטוגנת). חלק שלישי בחלום: אני בוצעת חתיכה מהפיתה ומעבירה ניגוב מושלם בדוך, מכניסה לפה ועולה השמיימה, עם הצלחת.
אז כן, השווארמה טעימה, אבל לדעתי ה-אוצר של המקום היא הלאבנה. כרגע יש רק מנת פתיחה קטנה של לאבנה שמוגשת עם עגבניות, חריף ופיתה מטוגנת (בתמונה בקשתי פיתה רגילה). התחננתי יותר מפעם אחת להראל שיהפכו את הלאבנה למנה בפני עצמה, כולי תפילה שזה יקרה. דרך אגב לא טעמתי את הצזיקי, אבל אני בטוחה שהוא מושלם ושאחרי שאטעם אותו אני אתחנן להראל שיהיה סלט ירקות ברוטב צזיקי. חוץ מזה, תארו לכם איזה מגניב זה יהיה אם הם ישלבו גם את השווארמה במנות צלחת כאלו, למשל מנת לאבנה ובמרכז עגבניות, שווארמה וחריף, או סלט ירקות ושווארמה ברוטב צזיקי. מותר לי לחלום לא? 🙂
לפרטים נוספים הכנסו לעמוד הפייסבוק:
סולטנה / Sultana, אבן גבירול 52 ת"א.

צלחת לאקשמי בדוסה בר
אף פעם לא הייתי בהודו. אין לי מושג אם אוכל הודי שאני אוכלת בארץ הוא דומה או לא דומה לאוכל ההודי האותנטי, אני רק יודעת מה טעים לחך הישראלי שלי. כשאכלתי את הצלחת לאקשמי בדוסה בר נהניתי כל כך!! המנה היתה פשוט נפלאה, מכל הבחינות. מדובר בקציצות טופו-זוקיני שמונחות על בטטה ויוגורט ומסביבן סוג של פנקייק הודי. כל פעם לקחתי ביס ששילב את כל המרכיבים יחד, זה היה תענוג צרוף. דווקא אל הדוסות פחות התחברתי, מקווה שישפרו אותן, אבל מה אני מבינה באוכל הודי.
בזמן שאני כותבת מילים אלו אני כבר מתכננת את צלחת הלאקשמי הבאה שלי, כמובן בליווי לאסי מדהים שהם מכינים בלאסי בר שלהם על המקום.
לפרטים נוספים הכנסו לעמוד הפייבוק:
דוסה בר Dosa Bar, בן יהודה 188 ת"א.

ביונד בורגר בזכאים
התלבטויות רבות היו לי לגבי הביונד. האם לכלול בכלל המבורגרים או שהם קטגוריה בפני עצמה? האם הביונד נחשב למרות שהוא מוצר מיובא? ואיפה הכי נהניתי מהביונד? בסופו של דבר ההחלטה היתה חייבת להתקבל, אין מה לעשות, אני לא יכולה תמיד להנות. אז עם כל הקושי והשאלות, החלטתי להכניס את הביונד לחמישיה המנצחת, כי אי אפשר להתעלם מההצלחה שלו. חוץ מזה שבכל מקום שאכלתי אותו מאוד נהניתי, אבל הביונד הנבחר הוא של זכאים. למה? מה הבדיל אותו מהביונדים האחרים שטעמתי? אז קודם כל, המנה בכללותה לא היתה מאוד שומנית ולא הרגישה לי כבדה. המיונז ששמו בפנים היה במידה הנכונה וההמבורגר עצמו לא הרגיש לי מאוד שומני. סיבה שניה שבחרתי בביונד הזה היא העובדה שהם מכינים אותו על גחלים ולא על פלנצ'ה, זה הוסיף גוון מעושן ומאוד טעים, גוון שהיה ייחודי להם. הלחמניה היתה מושלמת. שימו לב שהצ'יפס לא כלול בבחירה שלי, אני מדברת על ההמבורגר עצמו. הצ'יפס היה לי הפעם פחות מוצלח מבעבר, אני גם לא יכולה לגמרי לומר שזה צ'יפס (זה קרעי תפוח אדמה), ואני עם המבורגר אוהבת צ'יפס. עם זאת, ההמבורגר היה כל כך מוצלח שבכל זאת הוא נבחר. ושימו לב לעוד משהו ייחודי וטעים – הרטבים! חוץ ממיונז וקטשופ יש להם גם איולי-מטבוחה ואיולי-סחוג, מאוד אהבתי! רעיון יצירתי ומוצלח, בייחוד האיולי-סחוג. אני לא יודעת אם הרטבים הללו מגיעים גם אם לא מזמינים צ'יפס, ממליצה לבקש אותם בכל מקרה. אני שמתי לי את האיולי-סחוג בתוך ההמבורגר וזה היה פשוט נפלא.
קחו בחשבון שחווית הביונד בזכאים היא חוויה של מסעדה ולא של פאסט פוד (שכבודו במקומו מונח), כך שהבחירה איפה לאכול צריכה לכלול את כל השיקולים.
לפרטים נוספים הכנסו לעמוד הפייסבוק:
זכאים TLVegan – בוטיק טבעוני אורגינל, אלנבי 98 סמטת בית השואבה 20 ת"א.

8 המנות שכמעט נכנסו לחמישייה המנצחת אבל לא (למרות שלכולן לגמרי הגיע), פלוס ה – אבל:

1. קערה לבנה בנייצ'ר בויז – נתח טופו במרינדה מהחלומות, על אורז לבן ותבשיל ירקות שורש ובצל ירוק בקארי אדום. מנה מופלאה שמה שעושה אותה לדעתי מדהימה במיוחד זו הדרך בה הם מטפלים בטופו, הוא כולו ספוג בטעם מעודן, רך וממכר.
אבל – המנה חריפה ברמה שלא אוכל להזמין אותה שוב.
2. כריך טופו ברביקיו באלגריה – אחד הכריכים הכי טעימים שאכלתי השנה! הטופו מושרה במרינדת ברביקיו מתקתקה שמורגשת בכל ביס, יחד עם איולי חרדל נהדר וירקות, מוגש במשולשי לחם טרי ומפנק.
אבל – אין. הוא מושלם. הייתי חייבת לבחור בינו לבין הלאקשמי לבין הביונד, זה כאב לי מאוד.
3. המבורגר ים באלגריה – מנה סופר ייחודית וסופר טעימה, בייחוד למי שאוהבת את הסגנון ה"דגי". בגלל שהקציצות ים והרוטב קיסר שבתוך המנה כבר שייכים למנות אחרות שיצאו לפני 2018, אז עשיתי לעצמי חיים קלים והחלטתי שהוא לא עומד בקריטריונים. המנה מוגשת עם כרוב סגול וצנוניות בתוך הלחמניה, בצד תפוחי אדמה צלויים מושלמים ויוגורט (שפעם לא היה חריף ועכשיו הוא פיקנטי, אני דווקא העדפתי אותו ללא הפיקנטיות).
אבל – אין. הייתי חייבת למצוא תירוץ לצמצום האופציות.
4. ארוחת בוקר בזותי וג'וליה – בפעם הראשונה שאכלתי את ארוחת הבוקר שם עפתי לעננים. החביתה היתה מושלמת, הגבינות והממרחים היו מדהימים, חשבתי לעצמי שסוף סוף יש תחרות אמיתית לשאר ארוחות הבוקר הטבעוניות הטובות.
אבל – המקום חדש ועדיין לא לגמרי עקבי מבחינת המתכונים והדיוק בהם, מבחינת הדרך בה המנות מוגשות וגם מבחינת השירות. אני חושבת שמגיע להם שניתן להם זמן להתבסס ולהתאפס, אני בטוחה שהם ילמדו את העניין. יש שם אנשים מוכשרים ביותר וכבר הספקתי לטעום כמה דברים נוספים שהיו טעימים מאוד.
5. סיגרים ממולאים גבינה ותרד במיכלאנג'לו – מנה טעימה ביותר של סיגרים העשויים מבצק פילו. המנה מוגשת עם צזיקי מצויין בצד. הצזיקי מושלם בפני עצמו, לדעתי יהיה נהדר אם הם ישתמשו בו למנות נוספות.
אבל – אין מספיק גבינה בסיגרים. התרד מורגש, הגבינה פחות (אולי זה קשור לסוג הגבינה, לא יודעת).
6. לאסי בר של הדוסה בר – בצמוד לדוסה בר יש דוכן לאסי משגע! לאסי זה בעצם שייק הודי שמבוסס על יוגורט. כל מי שמתיישב בדוסה בר מקבל יחד עם תפריט האוכל גם את תפריט הלאסי. הלאסי שלהם מבוסס על יוגורט קשיו בשילוב פירות שונים. האמת שזו לדעתי אחת ההברקות הטובות ביותר השנה, אני לגמרי התמכרתי. אם הם היו קרובים לי לבית הייתי עוברת לשם עם שק"ש.
אבל – אין. אבל החלטנו שבלי שתיה.
7. יוגורט בטעמים ביוגוס – כן כן, אני יודעת שקובי מכין גם קינוחים מטריפים והכל, אבל האמת היא שהקונספט הייחודי של היוגורט בטעמים משתנים פשוט שבה אותי. הלב שלי כבר מזמן שייך ליוגורט הפיסטוק המשגע שאכלתי שם. טוב נו וגם לקרפ. ולפנקייק. ולוופל הבלגי. וליוגורט שוב. קובי תעשה לי יוגורט.
אבל – חוץ מזה שמדובר בקינוח וזה נוגד את הכללים של השנה, אני אגלה לכם שבכלל היוגורט הזה קיים כבר מ 2017, הוא פשוט פרץ לנו (לי) לתודעה רק ב 2018.
8. גספאצ'ו עגבניות שרי כתומות בבאנה – אכלתי פעמיים את המרק הזה ופשוט התענגתי על כל ביס. הלוואי שהוא היה נכנס קבוע לתפריט! המרק הוגש בטמפרטורת החדר ובתוכו חציל צלוי, שעועית לימה וצנוברים. אני חושבת שהוא כבר לא בתפריט, אתגעגע אליו לנצח.
אבל – אין ממש אבל, עם זאת, תהיתי לעצמי האם זו רק אני שהתאהבתי בו קשות (לא ראיתי עליו ביקורות בכלל) וגם העובדה שהוא זמני בתפריט קצת הורידה לי.

אז מקווה שנהניתם! מוזמנים להסתובב פה בבלוג המתכונים הקלים שלי (ובאתר בכלל), לעקוב אחרי עמוד הפייסבוק ועמוד האינסטגרם ולצפות שוב ושוב בשלושת הסרטונים היחידים בערוץ היוטיוב של הטבעונית העצלנית 😂
ושתהיה לנו שנה טבעונית חדשה טעימה ומוצלחת!!
קישור לעמוד הפייסבוק של הטבעונית העצלנית:
https://www.facebook.com/tivonit.atslanit/
קישור לעמוד האינסטגרם של Lazy Vegan TLV :
https://www.instagram.com/lazyvegantlv/
קישור לערוץ היוטיוב שקצת נזנח אבל אולי יום יבוא והוא ישגשג ואני אהיה יוטיוברית עשירה שלא צריכה לעבוד, רק לצלם את עצמה אוכלת!
https://www.youtube.com/channel/UC3oto1fsMx1gqYJT4gxbybQ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *